Czy każdy rowerzysta zna i stosuje przepisy prawa ruchu drogowego? Czy swoisty boom na rowery może generować trudne i niebezpieczne sytuacje na drogach? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez rowerzystów - o tym w artykule.

Więcej  

Piękne i malownicze okolice Michałowic, Komorowa, Podkowy Leśnej czy Grodziska Mazowieckiego to idealne miejsca na popołudniowe czy weekendowe rodzinne rowerowe "wypady". Można rowerem bezpośrednio z Warszawy, ale żeby wycieczka była mniej męcząca, warto skorzystać z WKD-ki. Już sama niedługa przejażdżka wygodną kolejką może być miłym doświadczeniem. Potem kawka czy lody w kawiarence na stacji i rowerowa wyprawa w malownicze uliczki, zielone tereny i leśne bezdroża....

Więcej  

Holandia - pierwsze skojarzenie? Wiatraki. I rowery. Albo tylko rowery. I słusznie. Bo Holandia to kraj rowerów. Przy liczbie ludności około 17 mln w kraju jest niemal 23 mln rowerów! Jednoślad stanowi popularną alternatywę dla transportu publicznego i samochodów - szczególnie na krótkich dystansach, ale nie jest to regułą. Podróże rowerem stanowią jedną czwartą wszystkich podróży w Holandii. Jak Holendrzy to robią? I czy możliwe jest przeniesienie holenderskich wzorców do innych krajów? Holendrzy twierdzą, że tak. I chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami.

Więcej  

Rower to alternatywa dla samochodów, autobusów, tramwajów, pociągów czy metra. Jeśli tylko pogoda sprzyja, może być najlepszym środkiem transportu, szczególnie w sytuacji konieczności utrzymania dystansu społecznego. Korzystając z roweru jesteśmy niezależni, wolni i oszczędzamy pieniądze. Dbamy o środowisko i zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych. Nie dotyczy nas tłok w komunikacji miejskiej, konieczność zakupu biletu, czy paliwa. Parkujemy tam, gdzie jest nam wygodnie, zajmując przy tym niewiele miejsca. Ponadto przejażdżki rowerowe są świetnym sposobem na dostarczenie organizmowi dawki ruchu, a więc porcji zdrowia.

Więcej  

W jakich sytuacjach spotykasz się z łamaniem przez kierujących pojazdami mechanicznymi przepisów związanych z ruchem rowerowym?

Więcej  

Nie raz pisaliśmy już o zaletach jazdy na rowerze, jednak koncentrowaliśmy się głównie na korzyściach prozdrowotnych i proekologicznych. A przecież istnieją jeszcze inne wartości dodane. W firmie rower (wózek rowerowy, rower cargo) może być pojazdem służbowym. Ekologicznie, z korzyścią dla zdrowia pracownika i dla samego pracodawcy. Zakup roweru może być bowiem kosztem uzyskania przychodu w PIT. Istotną kwestią jest również możliwość pełnego odliczenia VAT od wydatku poniesionego na zakup roweru.

Więcej  

Hulajnoga, podobnie jak elektryczne deskorolki czy segwaye, jest definiowana jako urządzenie transportu osobistego (UTO). I co ciekawe, w polskim prawie, korzystający z UTO są obecnie traktowani jako piesi. W przeciwieństwie do rowerzystów – mogą np. pokonywać jezdnię w poprzek przejściem dla pieszych. Coraz częściej rozwijają wysoką prędkość, stwarzając przy tym realne zagrożenie dla pieszych. Zatem osobę jadącą na tego typu urządzeniu trudno traktować jako pieszego. Jednak w myśl obowiązujących przepisów, nie są to pojazdy uprawnione do poruszania się po infrastrukturze rowerowej. Co nie znaczy, że z niej nie korzystają…Pojawiają się więc sytuacje zagrażające bezpieczeństwu: wyprzedzanie, nie przestrzeganie ruchu prawostronnego, wymuszanie pierwszeństwa… Najnowszy projekt zmian w ustawie PoRD wprowadza prawa i obowiązki korzystających z UTO porównywalne z prawami i obowiązkami rowerzystów.

Więcej  

DLACZEGO ROWER? Pytanie z serii tych, na które odpowiedzi może być tyle, ile osób by zapytać. Jedna z tez może być taka: ponieważ „Rower przyjacielem człowieka…”.To stwierdzenie u jednych wzbudzi uśmiech, u innych lekkie zażenowanie, jeszcze inni pomyślą, że to totalna bzdura, ale będą zapewne i tacy, którzy z uznaniem i pełnym przekonaniem potwierdzą takie założenie. Z całą pewnością będą to członkowie i sympatycy naszego stowarzyszenia J, choć obserwacje, jak i różne publikacje, statystyki wskazują, że liczba rowerzystów systematycznie rośnie. Jest to zarówno trend światowy, jak i nasz – polski, mazowiecki, warszawski i podwarszawski. Lubimy jeździć na rowerze, ponieważ to dobre dla zdrowia, bo to relaksujący, a często szybszy i łatwiejszy sposób dotarcia do celu.

Więcej  

Dla coraz większej grupy osób rower to najlepsze rozwiązanie komunikacyjne. Stosunkowo tani, ekologiczny, nie wymagający dużych nakładów w utrzymaniu i, co ważne, dobry dla utrzymania kondycji i zdrowia. Większość z nas wybiera tradycyjne modele, warto jednak zainteresować się dostępnymi na rynku rowerami składanymi. Może się okazać, że to bardzo wygodne, niezastąpione wręcz rozwiązanie. Zwłaszcza, gdy mamy małe mieszkanie i kłopot z przechowywaniem standardowego roweru. Ale to też doskonała propozycja dla osób, które łączą jazdę rowerem z przejazdami w komunikacji miejskiej, podróżowaniem w pociągach czy autobusach na dłuższych dystansach. I dlatego popularne w latach 90 składaki wracają do łask.

Więcej  

Jaki jest wpływ noszenia maseczki na nasz organizm podczas aktywności fizycznej? Czy jest to może imitacja treningu wysokogórskiego? Pytamy Bogusława Głuszkowskiego wielokrotnego mistrza Polski w triathlonie, trenera przygotowania fizycznego i mentalnego zawodników wielu dyscyplin sportowych.

Więcej  

Ciekawy artykuł analizujący wpływ regularnej jazdy rowerem na utrzymanie zdrowia oraz możliwość narażenia się na różnego rodzaju urazy fizyczne skutkujące pobytem w szpitalu.

Więcej  

W artykule wyjaśniono podstawowe pojęcia związane ze zdrowiem, aktywnością i sprawnością fizyczną. Zwrócono uwagę na korzyści zdrowotne aktywności fizycznej, zwłaszcza w odniesieniu do prozdrowotnej sprawności fizycznej (H-RF). Przedstawiono główne zalecenia praktyczne dla osób dorosłych, rekomendowane przez zespół ekspertów amerykańskich, podsumowujących prace badawcze różnych autorów z ostatnich lat. Podkreślono, że korzyści zdrowotne aktywności fizycznej są przede wszystkim związane z całkowitą jej ilością.

Więcej