W nowym rozporządzeniu (które wchodzi w życie 16.04.2020) dotyczącym zakrywania ust i nosa nie uregulowano odrębnie sytuacji rowerzystów. Oznacza to, że do rowerzystów mają zastosowanie ogólne zasady. W szczególności obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy wszystkich miejsc ogólnodostępnych.

Więcej  

W czasie epidemii koronawirusa bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, który ogranicza możliwość zakażenia. W rekomendacjach władz różnych państw bezpieczny dystans jest określany pomiędzy 1,5 a 2 m. Rekomendacje te dotyczą jednak osób, które stoją nieruchomo i nie poruszają się dynamicznie. Sytuacja komplikuje się natomiast, gdy uprawiamy aktywność fizyczną i jesteśmy w ruchu, czyli biegamy lub jedziemy na rowerze.

Więcej  

Wydawać by się mogło, że nie ma prostszej sprawy niż parkowanie roweru. Miejsca potrzeba niewiele, nie musimy szukać parkingu, a najważniejsza kwestia to solidne zapięcie i zabezpieczenie jednośladu przed kradzieżą. Okazuje się jednak, że przepisy prawa regulują zasady parkowania roweru tak, jak ma to miejsce w przypadku innych pojazdów. Kwestia parkowania roweru jest uregulowana w Prawie o ruchu drogowym, a co więcej przepisy te są identyczne jak w przypadku samochodów.

Więcej  

Paweł jest studentem, didżejem, tworzy świetną muzykę klubową, techno, gra w klubach i porywa do zabawy setki warszawskich (i nie tylko) korpo-, studento – i innych ludków. Paweł jest też pasjonatem ichtiologii i nadawania drugiego życia starym rowerom ( w myśl zasady zero waste), a prywatnie sympatycznym, zdolnym i przystojnym synem naszych stowarzyszeniowych kolegów. Poznajcie Pawła i jego przygodę ze starymi rowerami

Więcej  

Wiosna tuż tuż, warto więc zaplanować wiosenną reaktywację swoich 2 kółek. Jak wszem i wobec wiadomo, ROWER PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA, niech więc i CZŁOWIEK PRZYJACIELEM ROWERU"...;) Dbajmy o nasze 2 kółka, róbmy przeglądy, sprawdzajmy stan hamulców, przerzutek, opon, dętek. Przynajmniej 2 razy do roku zróbmy naszemu rowerkowi miłe Spa – naprawy, czyszczenie, wymiana tego, co niezbędne. Możemy też pięknie przystroić naszego bicykla…Żeby przywitał wiosnę w nowym looku:)

Więcej  

Pierwsze rysunki jednośladu datuje się na końcówkę XV wieku i przypisuje Leonardo Da Vinci’emu. Historycy poddają jednak w wątpliwość ich autentyczność. Bardziej prawdopodobna data powstania nie tylko rysunku, ale i jeżdżącego roweru to rok 1765.

Więcej  

Karol, w Twojej wizytówce na stronie pzir.pl można przeczytać, że od najmłodszych lat jesteś wielkim entuzjastą i miłośnikiem roweru. Bierzesz udział w ultra maratonach kolarskich powyżej 500 km (masz na koncie wygrane w dwóch największych: 1 000 km non-stop: maratony Bałtyk-Bieszczady 2018 oraz Północ-Południe 2018).

Więcej  

Byliśmy obecni na Kongresie Polityki Miejskiej w Kielcach. W ramach kalejdoskopu przedstawiliśmy założenia i misję naszego Stowarzyszenia.

Więcej  

W ulicznej walce o przetrwanie rowerzysta to najsłabszy osobnik. Samochód jest znacznie większy, motor zdecydowanie cięższy, a nawet skuter przeważnie szybszy. A co na ogół robi słabszy osobnik? Ucieka! Pytanie tylko, gdzie i kiedy wolno mu to robić.

Więcej  

Chyba od samego momentu powstania roweru i wprowadzenia go w przestrzeń ruchu drogowego istnieje paląca kwestia, spędzająca sen z oczu co poniektórym aktywistom. Społeczeństwa na wielu kontynentach (poza Antarktydą) kłócą się, czy użytkownicy dwukołowców, zwani częściej rowerzystami powinni prowadzić swoje pojazdy w kaskach, czy też jest to zbędna fanaberia

Więcej