Celem ankiety było rozeznanie wśród mieszkańców Gminy Michałowice preferencji, potrzeb i opinii związanych z ruchem rowerowym oraz ustalenie potrzeb edukacyjnych w zakresie znajomości infrastruktury rowerowej i ustawowych obowiązków, uprawnień rowerzystów. Kolejnym ważnym aspektem ankiety była możliwość wypowiedzenia się respondentów w kwestii miejsc na terenie gminy, w których ruch rowerowy jest niebezpieczny lub utrudniony.

Więcej  

Niewiele osób lubi jeździć rowerem, gdy pada deszcz. To nie tylko kwestia komfortu, lecz także bezpieczeństwa. Jednak odpowiednie przygotowanie - zarówno siebie, jak i roweru pomoże pokonać pogodowe przeszkody i cieszyć się rowerowymi przejażdzkami w każdej aurze.

Więcej  

W Niemczech rower służy nie tylko do rekreacji, ale przede wszystkim do codziennego użytku. Przed sklepami, szkołami czy urzędami przygotowane są specjalne miejsca postojowe. Duże parkingi dla jednośladów znajdują się też przy stacjach metra, dzięki czemu można rozplanować swoją trasę na kilka środków transportu. Z całą pewnością infrastruktura rowerowa jest rozwinięta i ogólnie dostępna. Drogi rowerowe są przeważnie utwardzone, odseparowane od ruchu samochodowego, a liczne stacje obsługi, wypożyczalnie, strefy ładowania rowerów elektrycznych, miejsca odpoczynku, czy punkty noclegowe Bett+Bike zdecydowanie zapewniają komfort rowerowych podróży.

Więcej  

Blisko, pięknie i idealnie na podróże na 2 kółkach. Czechy zdecydowanie mogą zachwycić wielbicieli rowerowych podróży. Rozbudowana sieć szlaków turystycznych, w tym rowerowych, biegnących pośród górskich krajobrazów, miast skalnych, dolin rzek czy rozległych winnic zachęca do wypraw. Rowerzyści mogą liczyć na 38 tys. km tras rowerowych.

Więcej  

Pisaliśmy o tym, jak ważne dla komfortu jazdy jest odpowiednie ustawienie siodełka rowerowego. Ale nie mniej ważny jest odpowiedni dobór jego kształtu i twardości.Siodło rowerowe jest jednym z trzech najważniejszych punktów podparcia w trakcie jazdy na rowerze (ręce, miednica, nogi). Powinno utrzymywać ok. 60% masy ciała. Właściwe podparcie miednicy odciąża nadgarstki, a przede wszystkim umożliwia maksymalną i efektywną pracę nóg, dzięki czemu nie przeciążamy mięśni w odcinku lędźwiowym, a obręcz barkowa jest ustabilizowana.

Więcej  

Bodźcem do regulowania ustawienia siodła w rowerze powinny być wszelkie bóle i odczuwalne w trakcie jazdy niewygody. Najczęstsze objawy źle dobranej wysokości siodełka to bóle kolan lub dolnej części pleców. Podczas dłuższych jazd na za wysoko ustawionym siodełku może pojawić się ból z tyłu kolan oraz w dolnych partiach kręgosłupa, zaś siedzenie na zbyt nisko osadzonym siodle może powodować bóle z przodu kolan oraz brak efektywności podczas pedałowania.

Więcej  

Statystyki wskazują, że już prawie jedna czwarta Węgrów korzysta z rowerów jako głównego środka transportu. Węgry bez wątpienia inwestują w budowę kolejnych dróg rowerowych. Zaplanowano 15 tysięcy kilometrów ścieżek rowerowych do 2030 roku, nowa trasa rowerowa Budapeszt-Wiedeń – część EuroVelo 6, jest w budowie.

Więcej  

Chorwacja urzeka nas krajobrazami, zróżnicowaniem terenu, wspaniałym wybrzeżem, wzdłuż którego znajduje się większość miejscowości turystycznych i co za tym idzie infrastruktury drogowej. Przedstawiamy krótkie podsumowanie czego możecie się spodziewać jeżeli chodzi o podróżowanie rowerem po tym pięknym kraju.

Więcej  

O ile przewożenie na wakacje roweru w samochodzie czy pociągu wydaje się dość oczywiste, to już lot samolotem z rowerem w bagażu może wydawać się dość kłopotliwy. Ale jest jak najbardziej możliwy.

Więcej  

Ma zwykle 2 koła, ramę, kierownicę, pedały. Napędzany siłą naszych mięśni, a coraz częściej także elektrycznie. Pojazd do rekreacji, transportu. Mowa oczywiście o rowerze. Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstaje rower? Jakie są kolejne etapy całego procesu wytworzenia jednośladu? Okazuje się, ze zanim rower trafi docelowo do sklepu, musi minąć czasem nawet kilka lat. To czas na projekty, testy i opracowanie modelu do seryjnej produkcji.

Więcej  

Pierwsza utytułowana kobieta - kolarka to Polka, Karolina Kocięcka. Nazywana była "Latającą Diablicą" ze względu na niebywałą wytrzymałość, ambicję i determinację. Ale droga do organizowania damskich wyścigów rowerowych wcale nie była prosta. Druga połowa XIX w. to początki damskiego kolarstwa, ale też niechęć do kobiet - rowerzystek i lansowanej przez nie "męskiej mody". Warto poznać losy Karoliny - prekursorki i sportowej mistrzyni wyścigów rowerowych.

Więcej  

Wiosna tuż tuż, a więc i być może decyzje dotyczące wyboru nowego roweru. W większości sklepów rowerowych profesjonalna obsługa udzieli kupującym pomocy, doradzi i ułatwi wybór. Wielu z nas kupuje jednak on line, warto więc odświeżyć wiedzę i dokonać najlepszego wyboru. Aby rower był wygodny, a jazda na nim bezpieczna. Warto zacząć od ustalenia, jaki model roweru z dostępnych na rynku, będzie dla nas najlepszy.

Więcej