WYPRZEDZANIE to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Regulacje prawne dotyczące zasad prawidłowego wyprzedzania są opisane w Prawie o Ruchu Drogowym (Art. 24 i Art. 26 pkt 3) Podstawowe zasady: 

  • przy wyprzedzaniu każdy kierujący pojazdem (wiec i rowerzysta) ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu.
  • przed rozpoczęciem wyprzedzania należy się upewnić czy jest odpowiednia widoczność i dostateczne miejsce do wykonania manewru oraz czy pojazd z tyłu nie rozpoczął wyprzedzania. Dodatkowo należy sprawdzić, czy kierowca jadący na tym samym pasie ruchu z przodu nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

 Kierujący samochodami powinni pamietać, że wyprzedzanie rowerzysty jest zabronione: 

  • gdy na drodze między pasami ruchu w przeciwnych kierunkach jest linia ciągła,
  • kierowca nie ma możliwości zachowania minimalnego odstępu od roweru - odstęp ten nie może być mniejszy niż 1m
  • przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych, przejazdów rowerowych, przejazdów kolejowych.

        Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości.     Co do zasady, każdy pojazd powinien być wyprzedzany z lewej strony, za wyjątkiem pojazdów sygnalizujących zamiar skręcenia w lewo oraz pojazdów szynowych, które mogą być  wyprzedzane tylko z prawej strony (chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej). Warto pamiętać, ze przepisy prawa zezwalają rowerzystom na wyprzedzanie innych niż rower, powoli jadących pojazdów z ich prawej strony. Chodzi tu przede wszystkim o sytuacje, gdy samochody stoją w korku lub czekają na zmianę sygnalizacji świetlnej – rowerzysta może je wyprzedzić przejeżdżając z ich prawej strony, z uwzględnieniem podstawowych zasad poprzedzających wykonanie manewru (obserwacja drogi przed sobą i za sobą, sygnalizowanie poprzez wyciągniecie ręki zamiaru zmiany pasa ruchu). 

Równie ważna jest ostrożność podczas samego przejeżdżania z prawej strony samochodów – rowerzysta musi być czujny, ponieważ drzwi od strony pasażera mogą zostać niespodziewanie otworzone, przy prawym krawężniku jezdni często są zlokalizowane studzienki odpływu, mogą być nierówności asfaltu.    

Wspomniany 1 metr odstępu przy wyprzedzaniu samochodem rowerzysty poruszającego się w ruchu ogólnym, to niezbędne minimum. Jeśli tylko to możliwe, odstęp powinien być większy. Pęd powietrza jaki zostawia za sobą przejeżdżające auto, szczególnie duże,  czasem też chmury kurzu, czy brudnej wody z kałuż są dla rowerzysty ogromnym utrudnieniem – zarówno dla utrzymania równowagi, prostego toru jazdy, jak i powstrzymania się od odruchowego zjeżdżania ku prawemu krawężnikowi, gdzie pełno nierówności, a czasem mokrego błota, czy liści.   

Nieprawidłowe wyprzedzanie: jaki grozi mandat (a kierowcom samochodów dodatkowo punkty karne)?? 

  • wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu - 300 złotych i 5 punktów karnych,
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi - 200 złotych i 10 punktów karnych,
  • wyprzedzanie na przejazdach kolejowych albo tramwajowych i bezpośrednio przed nimi - 300 zł i 5 punktów karnych.
Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.