Po czym powinien jeździć rowerzysta?

Niby rzecz oczywista, ale nie zawsze jasna.   

Przede wszystkim powinien korzystać z infrastruktury drogowej dedykowanej rowerzystom: drogi dla rowerów, pasa ruchu dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych, przejazdów dla rowerów. 

Z myślą o rowerzystach są też stosowane dodatkowe rozwiązania, takie jak kontrapasy i kontraruch. 

Czym jest droga dla rowerów?

- to droga lub część drogi niebędąca jezdnią, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi; 

- może być wydzielona konstrukcyjnie lub za pomocą ograniczników bezpieczeństwa (słupki, ogrodzenia, znaki)- mogą z niej korzystać rowerzyści, ale też użytkownicy tradycyjnych hulajnóg, rolek, wrotek, deskorolek, czyli urządzeń wspomagających ruch, jak i hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego (pojazd napędzany elektrycznie, bez siedzenia i pedałów, np. deskorolka elektryczna, elektryczne urządzenie samopoziomujące) 

Pas dla rowerów - wyodrębniona (np. malowaną linią) i oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi część jezdni, prowadząca w jednym kierunku 

Droga dla pieszych i rowerów – droga lub część drogi, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, przeznaczona do ruchu pieszych, osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.  

Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić (Art. 33, pkt 1, Ustawa Prawo o ruchu drogowym Dz.U.2023.0.1047)Ten ostatni zapis wzbudza wiele kontrowersji i dyskusji. Pojawiają się głosy, że korzystanie z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów obowiązuje tylko wtedy, gdy wspomniana droga/pas znajduje się po prawej stronie, zgodnie z kierunkiem jazdy rowerzysty. Odstępstwem od tej reguły jest oczywiście znak "B-9: zakaz wjazdu rowerów" - kierujący pojazdami (czyli również rowerzyści) są obowiązani do stosowania się do znaków pionowych umieszczonych po prawej stronie drogi. 

Przepis jest też często interpretowany w ten sposób, że rowerzysta powinien tak zaplanować trasę przejazdu, by jechać po wyznaczonej drodze dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów nawet, jeśli znajdują się one po przeciwnej stronie niż kierunek jazdy cyklisty (chyba, że ww. elementy infrastruktury drogowej są jednokierunkowe i korzystając z nich rowerzysta jechałby „pod prąd”). Nakaz jazdy rowerem po oznaczonej drodze dla rowerów wynika ze znaku pionowego C-13 (droga dla rowerów) lub C-13/16 (droga dla pieszych i rowerów). Znak ten obowiązuje do najbliższego skrzyżowania (skrzyżowaniem nie jest połączenie drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną) lub miejsca, w którym ustawiony jest znak odwołujący.  

 

My zachęcamy, by korzystać z dróg rowerowych i dróg pieszo rowerowych wszędzie tam, gdzie mamy możliwość na nie bezpiecznie wjechać, niezależnie po której stronie one się znajdują.

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.