Definicja brzmi dość skomplikowanie, jednak chodzi o miejsce na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, wyznaczone najczęściej przy użyciu czerwonej farby, służące do zatrzymania się rowerów na czerwonym świetle. Umożliwia rowerzystom ruszenie na zielonym w pierwszej kolejności i poprawia ich widoczność.
Zasadniczo w koncepcji śluzy chodzi o ułatwienie rowerzystom możliwości skrętu w lewo, zwiększenie przepustowości ruchu na skrzyżowaniach i podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczestników ruchu.
Na świecie pierwsza śluza rowerowa powstała w już 1986 roku w Oxfordzie, a kolejne w Newark, Bristolu i Yorku.
W Polsce na takie rozwiązanie trzeba było czekać ponad 20 lat, bowiem pierwsza śluza rowerowa została stworzona w sierpniu 2010 roku we Wrocławiu (jeszcze przed wprowadzeniem zmian w przepisach ruchu rowerowego, które weszły w życie 21 maja 2011 i usankcjonowały kilka korzystnych dla rowerzystów rozwiązań, w tym właśnie śluzę).
N śluzach rowerzyści mogą łatwo ustawić się do skrętu w lewo, ponieważ w warunkach wyznaczonych przez śluzę ten manewr nie wymaga zjechania z prawego na lewy pas, co przy dużym natężeniu ruchu jest trudne i niebezpieczne.
Śluzy poprawiają również widoczność rowerzystów oraz zmniejszają szansę na to, że rowerzysta jadący na wprost zostanie potrącony przez samochód jadący w prawo (zanim samochód ruszy do skrętu, rowerzysta będzie opuszczał skrzyżowanie). Dodatkowo dzięki śluzom rowerzyści oczekujący na czerwonym świetle są mniej narażeni na spaliny samochodowe (ustawiają się przed autami).
Rowerzysta musi pamiętać o obowiązku opuszczenia śluzy po zmianie świateł w dynamiczny, sprawny sposób, tak by nie blokować przejazdu samochodom.
Niemniej, wykorzystanie śluzy dla rowerów przy zamiarze skrętu w lewo, może być problematyczne w sytuacji, gdy rowerzysta „ natrafi „ na zielone światło. Można się spotkać z określeniem „pułapka zielonego światła”.
Jak sobie radzić na śluzie rowerowej?
Zobaczcie na naszym filmie.

https://www.youtube.com/watch?v=KhGx62455Uw&feature=youtu.be

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.