Czy warto jeździć w kasku rowerowym? To pytanie często wywołuje dyskusje i spory.
Dla nas odpowiedź jest jedna – kask należy zakładać nawet na krótką rowerową podróż!
! Kask chroni głowę przed urazami – nawet przy nieprawidłowym najechaniu na krawężnik, poślizgu na piasku czy mokrych liściach może zdarzyć się wywrotka i uderzenie głową o twarde podłoże. Jadąc w kasku w momencie utraty równowagi i zderzenia z asfaltem, kamieniem, drzewem zminimalizujesz ryzyko urazu głowy, twarzy i odcinka szyjnego kręgosłupa.
! Redukcja siły uderzenia – kask redukuje i pochłania nawet do 70% siły uderzenia. Warto zwrócić uwagę na kaski z technologią Wave Cel. To składana struktura komórkowa stanowiąca wnętrze kasku, która pod wpływem uderzenia zwiększa swoją objętość i równomiernie rozkłada siłę uderzenia po całej powierzchni kasku - warstwy materiału WaveCel poruszają się niezależnie i uginają się, aż do momentu, w którym ścianki komórek ulegną zgnieceniu. Następnie przesuwają się, aktywnie pochłaniając energię bezpośrednią i obrotową, odprowadzając ją od głowy. Wave Cel działa jak kontrolowana strefa zgniotu, pochłaniając siłę uderzenia, powstałą przy uderzeniu pod kątem.
! Ochrona przed obrażeniami mózgu - służy temu system MIPS (Multi-directional Impact Protection System), który tłumi siłę uderzenia z różnych kierunków. W kaskach rowerowych z MIPS, oprócz standardowej osłony głowy, znajduje się układ składający się z dwóch warstw - wewnętrznej i zewnętrznej. Obydwie są połączone za pomocą specjalnej warstwy, która umożliwia swobodne obracanie się w wypadku zderzenia. To gwarantuje zminimalizowanie siły uderzenia i zapobiega jej przenoszeniu się bezpośrednio na mózg.
! Ochrona przed obrażeniami twarzy - przy upadku struktura kasku chroni też częściowo twarz, izolując ją od bezpośredniego zetknięcia z twardą powierzchnią W zależności od rodzaju najczęściej wybieranych tras można dobrać odpowiedni kask - i tak np. kaski rowerowe MTB są projektowane z większą osłoną dla potylicy i skroni, gwarantując większą ochronę w przypadku upadku na nierównej drodze. Kaski dla użytkowników rowerów szosowych zwykle są bardziej aerodynamiczne i lekkie, co jest ważne dla kolarzy osiągających duże prędkości. Kask typu "orzeszek", znany również jako "skorupka" lub "half-shell", to popularny rodzaj kasku stosowany przez cyklistów górskich i BMX-owców - daje dobrą ochronę dla części górnej głowy, w szczególności obszaru czołowego i skroni.
! Ochrona przed promieniami UV, izolacja cieplna oraz wentylacja skóry Kask rowerowy powinien spełniać europejskie normy EN1078 lub amerykańskie oznaczone jako CPSC. Kaski spełniające te normy są poddawane testom wytrzymałości na uderzenia, retencję kasku na głowie oraz ochronę przed promieniowaniem UV.
Kask należy regularnie sprawdzać i wymieniać w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń lub starzenia się materiałów.
Aby kask spełnił swoje funkcje musi być odpowiednio dobrany do wielkości głowy, prawidłowo założony i zawsze zapięty.